Jak zaplanować bezpieczną podróż?

Planowanie podróży wiąże się przede wszystkim zapewnieniem sobie bezpieczeństwa w jej trakcie. Każdy z nas miewa wątpliwości, czy wszystko pójdzie zgodnie z planem, jednakże warto założyć sobie pewien plan i odpowiednio wcześnie zacząć go realizować, by być pewnym, że wyjazd odbędzie się w miłej atmosferze, bez zbędnego stresu. Oto kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Ci przygotować się do bezpiecznej podróży.

  1. Zrób listę

Stworzenie listy z niezbędnymi do zabrania rzeczami jest podstawą udanego wyjazdu. W pośpiechu często zapominamy o wielu sprawach. Z pewnością każdy kiedyś był w takiej sytuacji, że planował pakowanie się od wielu dni, poświęcił na nie cały wieczór przed wyjazdem, zabierając nawet pozornie zbędne rzeczy (bo może w końcu się przydadzą?), po czym po dotarciu do miejsca docelowego okazywało się, że w walizce brak jest szczoteczki do zębów albo ładowarki do telefonu. Brzmi znajomo? Jeśli chcesz uniknąć takiej sytuacji, zrób listę rzeczy do spakowania na kilka dni przed wyjazdem i sprawdzaj każdego dnia, czy niczego na niej nie brakuje. Warto zapisywać nawet tak oczywiste rzeczy, jak bielizna czy wspomniana szczoteczka do zębów, bo często koncentrowanie się na tych mniej oczywistych sprawia, że zapominamy o wszystkim, co bardziej istotne. Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie takiej uniwersalnej listy na przykład na komputerze, ponieważ przed każdą podróżą będziesz mógł ją wydrukować, nie tracąc czasu na robienie nowej od postaw. Istnieje także wiele aplikacji, które przydają się w tworzeniu list, przy czym są one bardzo wygodne w weryfikacji. 

  1. Przygotuj się na działania w przypadku ewentualnej kradzieży 

Oczywiście każdy z nas chciałby wyjść z podroży bez szwanku i nikt nie zakłada z góry, że to właśnie nam przytrafi się kradzież czy wypadek. Jednakże warto być przygotowanym na takie sytuacje, ponieważ to ułatwi nam trzeźwe myślenie i tym samym pomoże szybciej znaleźć rozwiązanie. Przede wszystkim należy sprawdzić numery alarmowe w kraju, do którego jedziemy, w razie, gdybyś musiał wezwać odpowiednie służby. Poza tym warto zapamiętać numer kontaktowy do banku, by zablokować kartę, jeśli zostanie skradziona. Podobnie istotny jest numer telefonu do ubezpieczyciela. Jedną z najważniejszych kwestii jest przygotowanie sobie danych kontaktowych do ambasady, w tym jej adresu, co umożliwi załatwienie wszelkich formalności. 

  1. Zrób zdjęcia swoim dokumentom i numerom seryjnym sprzętów

Jest to bardzo istotne w przypadku, gdy padniemy ofiarą kradzieży. Dobrze jest posiadać takowe zdjęcia na dysku internetowym czy po prostu w formie kserokopii, w końcu telefon też może zostać skradziony. Takie rozwiązanie ułatwi postępowanie w przypadku zgłaszania kradzieży i starania się o otrzymanie na przykład duplikatów dokumentów. 

  1. Przygotuj apteczkę

Większość ludzi posiada w swoim domu doskonale przygotowaną na każdą ewentualność apteczkę, dlaczego więc nie mielibyśmy mieć jej ze sobą w podróży, gdzie bywa ona bardziej potrzebna?  Oczywistym jest, że w zasadzie w każdym kraju są apteki, ale pamiętajmy, że nie zawsze będą one pod ręką lub po prostu przytrafią nam się sytuacje, które uniemożliwią nam zrobienie takowych zakupów. Warto więc mieć przy sobie przynajmniej jakiś środek przeciwbólowy, preparat odkażający, węgiel aktywny, plaster i bandaż, które mogą uratować Twoją podróż, a czasem nawet życie. 

  1. Rozdziel cenne przedmioty

Trzymając wszystkie cenne rzeczy na przykład w jednej torebce czy w portfelu narażasz się na to, że w przypadku kradzieży stracisz wszystkie te przedmioty. Warto więc podzielić miejsca ich przechowywania. Wszelkie dokumenty możesz trzymać w wewnętrznej kieszeni kurtki, pieniądze w torbie, a inne rzeczy w torebce. Jeżeli więc ktoś ukradnie Ci portfel z torebki to nie stracisz przy tym chociażby dokumentów. 

  1. Ubezpiecz się przed podróżą

Nawet jeśli wydaje Ci się, że Twój wyjazd jest całkowicie bezpieczny to pamiętaj, że w jego trakcie mogą nastąpić różne przyczyny losowe. Wystarczy, że potkniesz się i skręcisz kostkę, a już będziesz potrzebować lekarza. Warto więc wcześniej wyrobić sobie chociażby kartę EKUZ, która w wielu przypadkach jest naprawdę bezcenna.