Jedzenie w podróży – czy może być zdrowe?

Wyjazdy to dla wielu okazja do tego, by na chwilę odpuścić sobie dietę i jeść to, na co ma się ochotę. Zdarza się również, iż trzymanie się diety jest po prostu bardzo trudne i nie do końca wiemy, jak sobie z tym poradzić. Z kolei po powrocie z podróży zwykle następuje detoks i zrzucanie kilogramów, które przybyły nam podczas wakacji. Taki obraz nie jest jednak koniecznością. W trakcie wyjazdów można bez problemu zdrowo się odżywiać, wystarczy nieco świadomości i dobre rozplanowanie. 

Najpierw jednak warto zaznaczyć, czym dla nas jest zdrowa dieta. Jeżeli utożsamiamy ją ze sztywnym trzymaniem się jadłospisu napisanego „na polskie warunki” to zadanie jest utrudnione. Należy pamiętać, iż w innych krajach jedzenie może się różnić i często nie znajdziemy produktów, które mamy w swoim jadłospisie. Dieta powinna być przede wszystkim zbilansowana i bogata w składniki odżywcze. Jeżeli więc do tej pory zjadałeś pięć posiłków w ciągu dnia i po prostu nie podjadałeś to nie będziesz mieć żadnych problemów ze zdrowym odżywianiem. Poza tym trzeba podejść do tego ze zdrowym rozsądkiem – wyjazd za granicę to także próbowanie lokalnych przysmaków, których nie warto sobie odmawiać, aczkolwiek nie można przesadzić ani w jedną, ani w drugą stronę. Jak więc utrzymać dietę w podróży?

  1. Zaplanowanie restauracji do odwiedzenia

Przed każdą podróżą warto sprawdzić, jakie lokale gastronomiczne znajdować się będą w pobliżu miejsca naszego pobytu. W większości z nich można sprawdzić za pośrednictwem Internetu, co serwują i w ten sposób stwierdzić, czy warto w nich zjeść. Takie miejsca można wypisać lub zaznaczyć na mapie. Kiedy będziesz głodny, wystarczy, że sięgniesz po taką listę i wybierzesz się do danej restauracji czy knajpy, bez straty czas na szukanie. Brak takiego rozeznania wiąże się z tym, że być może trafisz do lokalu, który nie serwuje interesującego Cię rodzaju kuchni i zjesz w nim tylko frytki i burgera zamiast pełnowartościowego posiłku. Istnieje wiele stron internetowych i aplikacji, które pomagają nam znaleźć restauracje w pobliżu naszego miejsca pobytu, a często umożliwiają także wybór kuchni, w tym także tej zdrowej. Poza tym warto poczytać blogi podróżnicze i wpisy dotyczące danego kraju, ponieważ autorzy często dzielą się swoimi doświadczeniami i polecają dobre knajpy czy restauracje. 

  1. Tylko sprawdzone miejsca

Będąc w danym kraju warto spróbować lokalnych przysmaków, nawet jeśli nie przypominają one w niczym zdrowego, pełnowartościowego jedzenia. Ważne jest tu tylko, aby znaleźć sprawdzony lokal, który serwuje potrawy z dobrych składników i w jak najlepszych warunkach. Często związane jest to oczywiście z kosztami, jednak warto wyjść na takie jedzenie rzadziej, ale z poczuciem bezpieczeństwa. Tutaj również warto użyć aplikacji czy stron internetowych, szczególnie tych, gdzie widnieją opinie innych użytkowników na temat danego lokalu. 

  1. Zapakowanie własnych przekąsek

Zdarza się, że w podróży mamy niewiele czasu na jedzenie pełnowartościowych posiłków, a tym bardziej na dobre zakupy, dlatego warto mieć zawsze coś przy sobie. Możemy więc zabrać jakieś suszone owoce, zdrowe batony, orzechy czy własnoręcznie zrobione kanapki. Wówczas będziemy mieć pewność, że to, co zabraliśmy nie odbiega znacząco od naszej diety.

  1. Przygotowywanie posiłków w domu

Ta opcja jest świetnym rozwiązaniem dla każdego, kto ma możliwość ugotowania sobie czegoś w miejscu pobytu. Niestety, nie w każdym hotelu mamy dostęp do kuchni, co utrudnia nam zadanie. Wtedy dobrze jest sprawdzić w Internecie, czy kuchnia w danym hotelu jest na stosunkowo wysokim poziomie,  a jeśli tak nie jest to lepiej po prostu wybrać jakieś sprawdzone knajpki. Jednakże istnieje wiele takich miejsc, gdzie mamy możliwość zrobienia chociażby mało skomplikowanego posiłku. Wówczas warto samemu przygotować sobie obiad, który skonsumujemy zwiedzając okolice. 

To, czy utrzymamy dietę w trakcie wyjazdu zależy po prostu od nas i od naszego samozaparcia. Lokalne potrawy kuszą, a myśl o tym, że jesteśmy na wakacjach sprawia, że nieco się rozleniwiamy i przez to stawiamy na wygodę, która często jest niezdrowa. Jeżeli zależy nam na odpowiednim odżywianiu to z pewnością nic nam w tym nie przeszkodzi.